Ljubezen na prvi pogled!
Raziskave kažejo, da potrebujemo manj, kot eno sekundo po srečanju, da se odločimo, kako zelo nam je neka oseba všeč in ali nas privlači ali ne.
Po mnenju strokovnjakov lahko pri tem igrajo ključno vlogo številni subtilni dejavniki.
Kar pa je dobro ali slabo, je, da taki všečki in privlačnost lahko hitro izginejo, a se vrnejo.
Takojšnja privlačnost
– V določenih situacijah gre lahko privlačnost v nasprotno smer – privlačnost do partnerja, na primer, lahko izgine, nato pa se pozneje nenadoma spet pojavi, – pravi spolna terapevtka Lei Noren in dodaja:
– Ko gre za takojšnjo privlačnost, s katero se mnogi lahko poistovetijo, jo običajno pripišemo stvarem, ki jih opazimo, na primer videzu nekoga. Nič nenavadnega ni, da imamo “tip” osebe, ki nam je všeč, in to pogosto določi prvi trenutek privlačnosti. Vendar pa obstaja veliko drugih dejavnikov, ki vplivajo na privlačnost bolj kot le videz.
Bližina: Bolj verjetno nas bo pritegnil nekdo, ki nam je geografsko bližje, na primer oseba, ki živi v naši soseščini, ali kolega v službi.
Podobnost: Bolj verjetno nas bo pritegnil nekdo, ki nam je podoben. Vendar dejstvo, da smo si podobni, še ne zagotavlja dolgotrajnosti zveze ali tega, kako srečni bomo skupaj.
Fizično vznemirjenje: Ko srečamo nekoga, ki ga ne poznamo in smo fizično navdušeni (na primer, naš utrip pospeši zaradi adrenalina), se možnosti za takojšnjo privlačnost povečajo.
Razpoloženje: Običajno imamo radi ljudi, zaradi katerih se počutimo dobro. Prav tako imamo druge bolj radi, ko smo sami dobre volje, tudi če niso ljudje, zaradi katerih se na začetku počutimo dobro.
Manjša izbira: Ko imamo na voljo manj potencialnih partnerjev, tiste, ki so prisotni, dojemamo kot bolj privlačne. Poleg tega, če se nekateri partnerji zdijo težje dostopni, postanejo še bolj privlačni, pojasnjuje Lei Noren.
Videz: Ljudi vseh spolov privlačijo ljudje, ki se jim zdijo fizično privlačni. Privlačnost pa je lahko odvisna od tega, kako to osebo vidijo drugi in v kakšnem okolju smo (tj. ali so v istem prostoru drugi privlačni ali manj privlačni ljudje).
– Videz je običajno pomembnejši na začetku razmerja, kot kasneje med dolgotrajno zvezo – dodaja Lei.
Hormoni in nevrotransmiterji: Privlačnost delno določata naš voh in prisotnost feromonov. Tudi višje ravni oksitocina in dopamina lahko povečajo občutek privlačnosti.
VIR: etto.ba