Na Japonskem se pogosto zgodi, da temperatura ponoči ne pade pod 30 stopinj, zabeležili pa so tudi prave vročinske valove.
V zadnjih dneh je podobno tudi pri nas.
Japonci se pred močno vročino zaščitijo predvsem s senčniki – predvsem ženske, s slamniki in kapami, dame pa se skušajo pokriti z oblačili, za razliko od Zahoda, kjer odkrijejo tako roke kot noge.
V vročini imajo vsi s seboj plastenke mrzle vode, pa tudi tiste z razpršilcem, da se lahko osvežijo.
Za dodatno hlajenje poskrbijo majhni ročni ventilatorji, ki jih je mogoče kupiti povsod.
Je pa ena malenkost zelo japonska “posebnost” – brisača za okoli vratu.
Služi predvsem za zbiranje potu in ker je malo navlažena s hladno vodo, pomaga vratu, polnemu krvnih žil, da se hitro ohladi.
Spomnimo, pregrevanje telesa ima lahko resne posledice, kot je toplotni udar.
Danes lahko kupite tudi posebej izdelane »hladilne šale«, ki so narejeni iz tkanine iz mikrovlaken, ki vpija znoj in deluje enako, kot japonska brisača.
VIR: avaz.ba
