Aprila 1912 je svet pretresla ena največjih pomorskih tragedij v zgodovini, ko je ladja RMS Titanic potonila po trčenju z ledeno goro.
Nesreča je terjala 1500 življenj, razbitine pa še danes ležijo na dnu Atlantika.
Po zaslugi animatorja Jareda Owena lahko ponovno občudujemo veličastno ladjo, ki je pred 112 leti izplula iz Southamptona na svojo prvo – in zadnjo – pot.
Pokazal je vseh 10 palub, vključno z zadnjo, z rešilnimi čolni.
“Ko so končali gradnjo, je bil Titanik največja ladja na svetu. Zasnovan je bil pred več kot 100 leti, torej brez računalnikov ali 3D programske opreme. Vse je bilo narejeno ročno, kar je neverjeten podvig inženiringa in izdelave,” je dejal Owen.
Njegova animacija bi morda lahko pomagala avstralskemu milijarderju Clivu Palmerju, ki je napovedal, da bo rekonstruiral znamenito ladjo.
“Titanik 2” naj bi bil pripravljen do leta 2027, edina razlika v primerjavi z originalom pa bodo najsodobnejši navigacijski in varnostni sistemi.
Mladi animator je razkril tudi skrivnosti zasnove ladje, vključno z malo znano zgodbo o četrtem in zadnjem dimniku s črnim vrhom.
“Uporabljeni so bili samo trije, četrti pa je bil dodan zgolj za videz,” je pojasnil Owen.
Pravi, da so graditelji verjeli, da bo Titanik s štirimi dimniki “izgledal močnejši”, a je bil četrti uporabljen le za prezračevanje, poroča Daily Mail.
Zanimivo je omeniti, kaj pomeni okrajšava »RMS«, ki jo malokdo pozna.
Titanik je bil “Kraljeva poštna ladja” (Royal Mail Ship) in so ga uporabljali za prevoz pošte/paketov.
Po podatkih muzeja Smithsonian je bilo na plovilu, namenjenem v New York, od šest do devet milijonov predmetov.
Seveda je bila vsa pošta izgubljena, ko je ladja potonila 15. aprila, dve uri in 40 minut po tem, ko je trčila v ledeno goro.